Šiek tiek apie pelenines

Specifinis, vieniems nieko nereiškiantis, kitiems labai svarbus indas (daiktas) yra pelenines. Su jomis turi ką veikti tie, kas rūko. Apie jas mažai kalbame, tačiau rūkantiesiems tai svarbus daiktas. Aišku, ne kartą turbūt pas žmones balkonuose esame matę ir stiklainių, pilnų nuorūkų, arba kokių nors skardinių. Pelenine tarsi gali būti bet kas, kita vertus, jų yra sukurta tokių stilingų ir prabangių, kad naudoti vietoje peleninės kokį nors stiklainį, tas pats, kas gerti alų ne iš bokalo, o iš trilitrinio.

Rūkantys žmonės – kaip įžeidžiančios metaforos peleninėms

PeleninesTiesa, kartais pelenines mes kaip žodį vartojame metaforoje. Dažniausiai tai sako nerūkantys žmonės, norintys pakritikuoti rūkančiuosius. Vyrauja ir seksistinių pokštų, tokių kaip „kam bučiuotis su rūkančia mergina, jeigu gali bučiuotis su pelenine“. Šiame pokšte glūdi senovinis žeminantis mąstymas, merginą prilyginantis daiktui, taip pat jos funkciją apibrėžiantis tik kaip iki objekto, kurio paskirtis yra būti bučiuojama ir tai, kad ji „kaip peleninė“ esą rodo, kad daiktas neatitinka paskirties. Žeminantis požiūris yra ir iš galios perspektyvos – esą, vyras turi teisę reguliuoti bei kritikuoti jos gyvenimo būdą, pavyzdžiui, neleisti rūkyti. Požiūris, kad rūkančios moterys yra nepatrauklios, vis dar gajus provincijose. Kai apskritai rūkymas turėtų būti vienodai traktuojamas tiek vyrams, tiek moterims, nes potencialių pavojų yra visiems. Tad, jeigu žmogus prilyginamas peleninei, dažniausiai už to slypi neišauklėtas bandymas pakritikuoti kitus, primetant savus pasirinkimus – rūkyti ar nerūkyti.

Kai kavinėje nerandi peleninės…

Kartais dėl nesančios pelenines kavinių lankytojai pakelia tikrą vėją. Įprasta, kad kavinėse, prie lauko staliukų žmonės visuomet turi turėti pelenines. Tai tarsi normalus dalykas, nes rūkantieji negali susirinkti viduje, taigi, jie sėdi prie lauko staliukų. Draudimas rūkyti viduje įsigaliojo daugiau nei prieš 10 metų, ir dabar sunku suvokti, kad kažkada restoranuose, vienai šeimai pietaujant prie stalelio, prie sekančio galbūt sėdėdavo rūkančiųjų kompanija, kuri paskandindavo dūmuose visus pietų stalus. Štai dėl ko, ištrėmus rūkančiuosius lauk, kavinėse vertėtų juos gerbti ir bent jau tikrai ant kiekvieno stalelio padėti peleninę.

Peleninė su simbolika – gera dovana

Kartais žmonės turi ir labai gražių peleninių, arba kokių nors su įdomiais užrašais, simboliais. Populiari verslo ar kitos aplinkos dovana – iš tiesų yra peleninė su simbolika. Nors apskritai peleninę dovanoti ryžtasi ne visi, nes ne visada nori pirkti dovaną, palaikančią žalingus įpročius.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>